• برای اطلاع از آخرین شرایط سفر با توجه به شیوع کرونا به قسمت قوانین و مقررات مراجعه نمایید.
 • باغ ارم شیراز

  باغ ارم شیراز 

  تاریخچه باغ ارم شیراز 

  باغ ارم شیراز به عنوان یکی از قدیمی ترین باغ های ایرانی با حدود 900 سال قدمت تاریخی است و همواره مورد تمجید قرار گرفته است.
  باغ ارم شیراز در زمان سلجوقیان تا اواخر دوره زندیه در اختیار فرمانروایان یا حاکمان محلی بوده است.

  پس از انقراض سلسله زندیه و با شروع سلسه قاجار باغ ارم مقر ایل قشقایی در شیراز می گردد و یکی از خان های ایل قشقایی به نام جانی خان به همراه پسرش محمد قلی خان اقدام به ساخت عمارتی ایلی در محل فعلی ساختمان مرکزی باغ در شمال غربی باغ می نمایند که اکنون به به بخشی از گلستان رز، اختصاص یافته است.
  در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار حاکم فارس حاج حسن علی نصیرالملک باغ ارم را از سران ایل قشقایی خریداری می کند که بعدا باغ ارم را بنام دخترش زینت الحاجیه می نماید و شروع به ساخت ساختمان فعلی در آن می کند.
  پس از مدتی یکی از سران ایل قشقایی مجددا باغ ارم را از خاندان نصیرالملک خریداری می کند. در دوره پهلوی توسط استانداری بابت بدهی مالیاتی مالکین آن به مالکیت دولت درآمد و پس از ساخته شدن دانشگاه شیراز، به این دانشگاه واگذار شد که هم اکنون نیز به عنوان مرکز گیاه شناسی در اختیار داشنگاه شیراز است.
  باغ ارم در سال 1353 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و در سال 1390 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

  منبع تامین آب باغ ارم از کجاست؟

  مبدا مسیر آبی که در باغ ارم جریان دارد، از استخر بزرگی که در مقابل عمارت اصلی است می باشد. منبع تامین آب استخر نیز از قنات نهر اعظم می باشد. این قنات بزرگترین منبع آب شیراز می باشد. در شیراز برای تامین آب اغلب باغ ها، از آب این قنات استفاده می شود.

  باغ ارم شیراز
  باغ ارم شیراز

  کتیبه هایی باغ ارم

  از آنجایی که عمارت اصلی باغ به دستور حاج نصیرالملک ساخته شده است، امروزه چندین کتیبه در باغ وجود دارند که متعلق به حاج نصیرالملک می باشند. چندین کتیبه روی سر در ورودی بخش شمال شرقی باغ وجود دارند. روی یکی از این کتیبه ها آیه نصر من الله و فتح قریب دیده می شود. روی اولین کتیبه تاریخ 1339 دیده می شود.

  یک کتیبه دیگر که روی آن بسم الله الرحمن الرحیم نوشته شده و در ادامه آن بیت از وزیر شه نصیرالملک راد، دائمش باغ ارم آباد باد نوشته شده است. این کتیبه از جنس سنگ مرمر لیمویی بوده و در دو طرف شمال شرقی باغ قرار داده شده است.

  در نمای شرقی عمارت اصلی نیز شش کتیبه دیگر قرار دارد که روی آن بیت هایی از شاعران مشهور و نامدار ایرانی مانند سعدی و حافظ نوشته شده است. شواهد نشان می دهند که ابتدا نقوشی رو این شش کتیبه نقش بسته بودند و به دلایل نامشحصی ابیاتی از اشعار شاعران را جایگزین آن ها کرده اند.

  روی این کتیبه ها تاریخ نصب نیز وجود دارد. اگر به طرفین حوضخانه نگاهی بیاندازید، دو تخته سنگ آهکی را خواهید دید که در طرفین آن ها پنجره هایی از جنس آهن قرار گرفته است. روی این دو تخته سنگ که قرینه یکدیگر هستند نیز تصویر مردی به لباس و کلاه عشایری که نیزه در دست دارد دیده می شود.

  معماری ساختمان باغ ارم شیراز

  معماری ساختمان باغ ارم به هنر معماری دوره قاجاریه تعلق دارد. این معماری تقلیدی از معماری صفوی و زندیه است. اما فضای آن از لحاظ شیوه خیابان کشی و درختکاری، نه تنها در بین باغ های شیراز، بلکه در تمام ایران زمین کم نظیر است.
  البته بعضی از هنرشناسان طرح باغ ارم را برگرفته از دوره ساسانی می دانند.
  عمارت اصلی باغ ارم که هم اکنون پابرجاست، از ساخته های خانواده نصیرالملک به شمار می آید و در سمت غرب باغ قرار دارد. این ساختمان دارای سه طبقه است.
  طبقه پایین که هم سطح زمین است در وسط خود یک تالار اصلی به نام حوض خانه است، در دو طرف این حوض خانه، دو راهرو است و در انتهای دو راهرو و پله هایی برای رفتن به طبقه بالا ساخته شده است. در دو طرف راهروها دو سالن بزرگ قرار دارد و در مجاور سالن ضلع جنوبی، آشپزخانه بزرگی واقع است.
  در وسط طبقه دوم، ایوان بزرگی با دو ستون بلند ساخته شده است که اقتباسی از معماری دوره صفویه و زندیه است. در پشت ایوان، یک سالن بزرگ قرار دارد و دو سمت آن دو راهرو می باشدکه بالای آن دو گوشواره است و چهار اتاق در دو طرف راهروهاست. در دو طرف ایوان بزرگ، دو ایوان کوچک رو به شرق قرار دارد. این ایوان ها هر کدام دارای دو ستون سنگی یکپارچه کوچک می باشد.

  در انتهای شمالی و جنوبی ساختمان نیز دو راهرو دیگر قرار دارد. در ضلع جنوبی این طبقه در بالای آشپزخانه طبقه پایین، یک آشپزخانه بزرگ به اندازه طبقه پایین وجود دارد.
  طبقه سوم، در وسط دارای یک سالن بزرگ شبیه سالن طبقه دوم است که پنجره های آن به ایوان اصلی باز می شوندو در دو طرف این سالن دو راهرو وجود دارد. در کنار راهرو ضلع شمالی، دو اتاق و در کنار راهرو ضلع جنوبی، یک اتاق و یک سالن بزرگ است. دو ایوان نیز در دو طرف مانند ایوان های طبقه دوم و درست بالای آنها قرار دارد.

  باغ ارم شیراز
  باغ ارم شیراز

  آدرس دقیق باغ ارم
  استان فارس، شهر شیراز، منطقه یک، میدان ارم، خیابان ارم، باغ ارم

  ساعت کاری باغ ارم شیراز
  شش ماه اول سال: ۸ صبح تا ۸ و نیم شب.

  شش ماه دوم سال: ۸ صبح تا ۶ و نیم عصر.

  هزینه بلیط ورودی باغ ارم شیراز
  برای بازدید از باغ ارم می بایست بلیط ورودی تهیه کنید و به دلیل این که باغ ارم در اختیار دانشگاه شیراز قرار گرفته است، می توانید با ارائه دادن کارت دانشجویی خود، از تخفیف بهای بلیط بهره مند شوید. بهای بلیط برای بازدیدکنندگان داخلی 5 هزار تومان و برای بازدیدکنندگان خارجی بهای 50 هزار تومان می باشد.

  توجه داشته باشید که باغ ارم شیراز در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی، رحلت پیامبر، شهادت امام علی، رحلت امام خمینی و سالروز شهادت امام صادق تعطیل است.

  0 0 رای ها
  امتیازدهی به مقاله
  اشتراک در
  اطلاع از
  guest
  1 دیدگاه
  قدیمی‌ترین
  تازه‌ترین بیشترین رأی
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  trackback

  […] اینجا بخوانید : باغ ارم شیراز […]